Istorija

Malūno pastatymo metai „1870“ užfiksuoti pastato Nekilnojamojo turto kadastro ir registro byloje. Istoriniuose šaltiniuose minima, kad jau 1759 m. Užventyje veikė malūnas ant Ventos upės ir bravoras. Užvenčio vandens malūno ir spirito varyklos pastatas - vienas iš buvusio Užvenčio dvaro sodybos teritorijoje išlikusių pastatų. Paskutinis dvaro savininkas, Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Jonas Smilgevičius buvo ne tik šviesus žmogus, bet ir žymus ekonomistas bei puikus ūkininkas. Malūne vietoj vandens rato jis pastatė turbiną, kuri gamino elektros energiją dvarui ir miesteliui.

Vandens malūnas pastatytas vaizdingame dvaro parke, ant Ventos upės. Į Ventos tvenkinį šakas sumerkę gluosniai dar mena čia gyvenusią ir kūrusią rašytoją Šatrijos Raganą. Čia pasisėmusi įkvėpimo ji sukūrė vertingiausius savo kūrinius „Sename dvare“ ir „Viktutė“. Kūrinyje „Viktutė” iš Ventos aprašymų atpažįstame Jos Užventį, nors ten veiksmo vieta niekur ir nėra pavadinta tikruoju vardu „ (…) „Venta jau numetė ledus, bėga ūždama ir griaudama tiltus. Kartais, turėdama laiko, einu pas malūną, ir, atsistojusi ant tilto, žiūriu, kaip vanduo puola žemyn. Žiūriu, žiūriu, atsitraukti negalėdama, taip gražiai atrodo…”

Šiuo metu Užvenčio vandens malūne puikiai dera garbinga istorija ir komfortiška šiandiena.

Atkurta senoji turbina vėl gamina elektros energiją, restauruotos malūno salės laukia pokylio svečių. Malūne įrengtas sveikatingumo kompleksas su baseinu, pirtimi, treniruoklių sale. Taip pat viešbutis ir konferencijų salė. Šiandien malūnas ypač mėgiamas meno žmonių. Čia dažnai lankosi ir kuria Lietuvos bei užsienio menininkai, vyksta parodos ir koncertai. Malūno aplinkoje atgaivą randa ne tik kūnas, bet ir siela.

Norite gauti daugiau informacijos - susisiekite su mumis